Materiály - MarVa de Luxe

Materiály

Vlastnosti přírodních materiálů aneb s jakými výrobky se u nás setkáte.

Z hlediska vlivu textilní výroby na životní prostředí se přírodní vlákna stále pokládají za nejlepší volbu. Názor má původ v hnutí hippies ze šedesátých let 20.století, které před chemickými vlákny dávalo přednost přírodním, například bavlně a vlně, a stejný názor mají mnozí dnešní módní návrháři. Přednosti přírodních materiálů: obnovitelnost, nadčasovost, ekologičnost, příjemnost, antialeregičnost.

Bavlna

Výrobky označené tímto názvem se vyrábějí z vláken plodů keře bavlníku (rod Gossypium). Nejcennější druh bavlny dává bavlník keřovitý (Gossypium Barbadense), který pochází z ostrova Barbados a pěstuje se hlavně v USA, Peru a Egyptě. Pro získání bavlny se pak pěstuje bavlník bylinný (Gossypium herbaceum) a bavlník stromovitý (Gossypium arboreum).

Bio bavlna, Bio bavlněný úplet, získává se pěstováním bavlníku bez použití škodlivých chemikálií s cílem ochrany životního prostředí.
Bio bavlna nebo se také používá název organická bavlna je na dotek jemnější a měkčí, protože bavlněné vlákno má více chmýří, které není porušeno chemikáliemi užívanými při běžném pěstování a zpracování bavlny. Má větší odolnost, látky z bio bavlny procházejí nižším stupněm zpracování a jsou tak trvanlivější a zachovávají si větší přirozenou měkkost. Bio bavlna je vhodná i pro děti s citlivou pokožkou nebo alergiky, kterým chemicky ošetřené materiály “nedělají dobře”. Bio bavlna nemá nádech formaldehydu, který se používá při zpracování běžné bavlny, takže voní „čistěji“.  Bio bavlna má vyšší stupeň prodyšnosti a nezasahuje do přirozené rovnováhy pokožky. Pokožka může lépe dýchat. Certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard), zajišťuje nejen přísnou kontrolu kvality z ekologického hlediska, ale také dodržování sociálních podmínek ve výrobě v souladu s Fair Trade.
Bio bavlna: košile, šaty, halenky
Bio úplet: tepláky, legíny, trika, mikiny, šaty, kardigany, tílka, sukně
Údržba: Tento materiál lze prát při teplotách do 40°C. Nebělit, chemicky nečistit. Žehlit na mírnou teplotu.

Popelín je hustá tkanina v plátnové vazbě s převahou osnovních nití vyráběná z různých materiálů. Tkanina má matný lesk, na povrchu jemné příčné žebrování. 100% bavlna.
Košile, šaty, halenky
Údržba: Tento materiál lze prát při teplotách do 60-90°C. Může se chemicky čistit, může se bělit. Žehlit na vyšší teplotu.

Bio teplákovina počesaná, kde z rubové strany je počesaná smyčka. Chloupek je z rubu jemný a hebký. Kvalitní materiál s certifikátem GOTS (Global Organic Textile Standart). Rubová strana látky je kartáčovaná. To zajišťuje příjemné pohodlí při nošení.

Tepláky, mikiny, šaty, sukně, kabátky
Údržba: Tento materiál lze prát při teplotách do 40°C. Nebělit, chemicky nečistit. Žehlit na mírnou teplotu.

Teplákovina je velmi příjemná na kůži. Materiál ze 100% bavlny zaručí komfort po alergiky. Látka tělo udrží spolehlivě v teple a odvede přebytečnou vlhkost.

Tepláky, mikiny, šaty, sukně, kabátky
Údržba: Tento materiál lze prát při teplotách do 40°C. Nebělit, chemicky nečistit. Žehlit na mírnou teplotu.

Údržba obecně pro bavlnu: Pro optimální údržbu se doporučuje bavlněné látky prát na 40°C. Bavlněná plátna a popelíny lze vyvařovat na 95°C. Žehlit na teplotu 200°C. Nedoporučuje se bělit, sušit v bubnové sušičce nebo chemicky čistit.

Vlastnosti: Bavlna má dobrou pevnost v tahu. Je jemná, příjemná na dotek, a dokáže nasát velké procento vlhkosti. Bavlněná textilie se velice lehce pomačká. Vhodný na košile, šaty, kalhoty, tepláky, kabátky, spodní prádlo (bio bavlna), pyžama, župany.

Viskóza

Výrobky označené tímto názvem se získává regenerací celulózy. Surovina k výrobě viskózového vlákna je celulóza vyrobená síranovou technologií z bukového (v Evropě) nebo smrkového a eukalyptového dřeva (v Asii).

Bambus

Volně rostoucí divoký bambus není chemicky ošetřován, vyrábí se podobně jako viskóza, má však ještě znásobené užitné vlastnosti, je přírodně antiseptický. Úplety z něho jsou antialergické, prodyšné, vhodné i pro citlivé pokožky a lidi trpící na kožní alergie. Díky své struktuře mají úplety z bambusu termoizolační – funkční vlastnosti, v teplém počasí dokážou snížit teplotu až o 3 stupně než bavlna = příjemný chladivý pocit – ideální pro “horké letní dny”
Bambus dýchá, chladí i zahřívá.

Trika, šaty, sukně, kabátky, čepice

Údržba: Doporučení prát ručně na teplotu 30°C. Žehlení po rubové straně, na lícní straně se tvoří lesky.

Micromodal

(Modal, mikromodal) je vlákno, které je vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro jeho výrobu je bukové dřevo. Modalová vlákna mají hladký a jemný povrch, což umožňuje docítit u textilie příjemného hedvábného lesku, zářivých barev a stejnoměrného povrchu. Na omak je modalový úplet velmi jemný, ale přitom dostatečně pružný a odolný. Svou měkkost a zářivé barvy si úplety s modalovými vlákny udržují i po opakovaném praní. Na rozdíl od bavlny má textilie s modalovým vláknem rovnoměrnější vzhled a měkčí omak. Materiály se vyznačují vyšším leskem a sytějšími barvami. Modal také lépe odvádí vlhkost od pokožky a člověk ta má pocit vyššího komfortu. Ve srovnání s klasickou viskózou jsou modalové textilie odolnější vůči mechanickému namáhání, méně se sráží a mají menší sklon k mačkání. Kvalitou se modal řadí mezi nejluxusnější materiály jako kašmír nebo hedvábí.

Tepláky, mikiny, šaty, legíny, trika, sukně, kabátky, čepice, kraťasy

Údržba: Tento materiál lze prát při teplotách do 40°C. Nebělit, chemicky nečistit. Žehlit na mírnou teplotu.

-Teplákovina micromodal
– French terry
– Micromodal elastický

Cupro je trochu méně známý materiál látek, ale seznámit se s ním stojí za to. Jedná se o materiál, který je složením podobný viskóze, ale je kvalitnější a svou jemností a vzhledem připomíná hedvábí. Výrobní postup je šetrný k životnímu prostředí. Cupro je lehké, prodyšné a chladivé, má jemný hedvábný lesk. Je utkán v jemné keprové vazbě z cupra a viskózy. Na omak působí mírně semišovým dojmem (efekt „broskvové slupky“), chladí a je příjemná i na holé kůži. Látka je středně splývavá. Jedna strana je matná, druhá mírně lesklá a obě lze použít jako lícovou.

Silnější podšívka do sak, plášťů, šatů i sukní, nebo jako samostatný materiál na lehké „baloňáky“, bundičky nebo nabírané sukně, košile, šaty. Díky své lehkosti krásně vlaje a na těle ho skoro necítíte.

Údržba: Perte v ruce, nemačkejte, neždímejte a sušte rozložené na ploše. Cuprové vlákno vydrží i vyšší teploty, ale při nešetrném praní může mírně ztvrdnout a vytvořit zlomy, které se špatně rozžehlují. Žehlete suchou žehličkou nastavenou max. na bavlnu. Látka nepouští barvu a je odolná proti žmolkování.

Vlna

Textilní živočišná vlákna jsou vlákna získaná ze zvířecích srstí vhodná pro textilní zpracování. Některé odborné přehledy přiřazují k textilním vláknům také žíně. Na zeměkouli se chová asi 2 miliardy zvířat, jejichž srst obsahuje textilní vlákna, jen u menší části z nich se však vyplatí získávat vlnu na výrobu příze.
Druhy vláken na výrobu vlny:
– ovčí vlna (textilní surovina ze srsti ovce domácí. Vlna se stříhá jednou nebo dvakrát do roka (zručný střihač ostříhá přes 20 ovcí za hodinu). Ostřihaná vlna se ukládá jako celistvé rouno, jehož různé části se později zařazují do určitých kvalitativních tříd.)
– kašmír (textilní materiál získávaný ze srsti kašmírské kozy. Srst kašmírské kozy sestává z cca 1/3 z podsady s jemnými vlákny (ø 14-20 µm), kterých se získává asi 100-150 g ročně z každého zvířete a ze 2/3 pesíků (hrubých chlupů). V barevných odstínech od bílých až po tmavohnědé, jsou pružná, velice hřejivá, mají hebký omak. Vlákna z kozí srsti se získávají kartáčováním nebo stříží. Vlákna se potom ručně třídí podle barvy a (přibližné) jemnosti a perou. Z vyprané vlákniny se pak odstraňují hrubé chlupy a nečistoty – ručně nebo na speciálních strojích. Chomáče vláken se pak strojně rozvolňují a případně mísí s vlnou nebo s šapovým hedvábím. Zboží z kašmírské vlny je vesměs mnohem dražší než srovnatelné výrobky z jiných materiálů.
Pašmína, starý perský výraz pro vlnu, je ušlechtilá forma kašmíru. Její vlákno se získává též z nejjemnějšího chmýří kašmírské kozy, především pak z tibetské horské kozy (též čiangra nebo chyangra), která žije v Himálaji ve velké výšce a produkuje proto obzvláště jemnou podsadu jako ochranu proti extrémně nízkým teplotám. Postup získávání surového materiálu je však stejný, ovšem výběr lepšího materiálu vede k tomu, že jedna koza poskytuje jen přibližně 50 g vhodné vlny ročně. Na trhu je pašmína prodávána často kombinovaná s jistým podílem hedvábí, což zvyšuje její pevnost a jemnost. Z pašmíny se vyrábějí především šály, ale také přehozy, sukně apod.
– karakulská vlna (je textilní surovina ze srsti karakulské ovce, Vlna se používá zejména k výrobě kobercové příze, přikrývek, vložkového materiálu na šité oděvy, příze na ruční pletení)
– jačí vlna (je textilní surovina ze srsti jaků domácích. Fyzikální vlastnosti a možnosti použití pro textilní účely jsou velmi podobné jako u kašmírových vláken, jačí vlna se však prodává za poloviční cenu a pletené výrobky z jačí vlny mají dvojnásobnou hřejivost (udržování tepla) oproti textiliím z kašmíru.
– mohér (je textilní vlákno ze srsti angorské kozy, ručně pletací příze, 65 % na ručně pletací příze, 15 % na pánské oděvy, 12 % na tkané oděvní doplňky a pokrývky, 8 % na bytové textilie)
– koňské žíně (textilní materiál získávaný z hřívy a z ohonu koní. Vlákna jsou vcelku hrubá, hladká, pružná, stabilní, odolná proti opotřebení. Využití: Výztuže sak a plášťů se zhotovují ze žíněných tkanin, lana,  nábytkové potahy,  restaurace historického nábytku, zhotovování kartáčů, smetáků,  plnění vysoce kvalitních matrací, smyčce ke všem smyčcovým nástrojům (např. na houslovém smyčci je upevněno 150-200 jednotlivých 70 cm dlouhých žíní)
– velbloudí srst (velbloudí vlna patří k nejdražším textilním surovinám. Jednohrbý velbloud (dromedár) dává velmi hrubou vlnu, vhodnou jen na výrobu koberců. Naproti tomu asijský dvouhrbý velbloud (hlavně v severozápadní Číně a v Mongolsku) má velmi jemnou, hebkou srst, vlákno je skoro bílé, velmi kadeřavé, s hrubými šupinami na povrchu.Využití: mykané příze s použitím na zimní pláště a přikrývky, česané příze na pletené a tkané oděvy, příze na ruční pletení)

– alpaka (název tkaniny vyrobené ze srsti jihoamerické alpaky. Povrch vláken sestává z jemných šupin, takže lépe odrážejí světlo a dávají výrobkům zvláštní lesk. Příze se používá hlavně na svetry a tkané svrchní ošacení.
– lama (je textilní surovina ze srsti lamy. Využití: příze na ruční pletení, pletené a tkané oděvy)
– vikuňa (nebo lama vikuňa (Vicugna vicugna) je divoký druh lamy žijící ve vysokých Andách jižního Peru a Bolívie a v severních oblastech Argentiny a Chile. Rouno se považuje za nejkvalitnější na světě. Jemná podsada je hnědožluté barvy a hrubší pesíky mají cihlově červený odstín.
– guanako (Lama guanako, resp. guanako (Lama guanicoe) je sudokopytník z čeledi velbloudovitých. Celé tělo je pokryto srstí dvojího typu. A to jemnou světlehnědou podsadou a delšími hrubými pesíky skořicově hnědé barvy.
– kašgora (mezinárodní zkratka WAS) je textilní vlákno ze srsti kříženců angorského kozla s divokou kozou. V roce 1988 byla kašgora uznána mezinárodní vlnařskou organizací jako zvláštní druh živočišného vlákna. Jemná vlákna jsou lesklá jako mohér, převážně bílá, s hebkým omakem. Tkaniny se používají na kabáty, saka, šály a přikrývky.

Údržba vlny: Samozřejmě osvědčené čistírny, velmi jemné praní v ruce, nikdy ne do pračky. Nechat vymočit ve vlažné vodě s jemným přípravkem, čistou vodou vypláchnout, neždímat, nekroutit, vyvěsit. Žehlení snese vyšší teplotu, i napařování. Žehlit po rubové(vnitřní straně)po lícní(vrchní straně) rády zůstávají lesky.
JAK SE ZBAVIT LESKŮ: namočíme hadr a přiložíme na místo kde vznikly lesky, žehlíme přes hadr tak dlouho až lesky zmizí. Pokud si uděláme lesky na umělých materiálech, již je nikdy nevyžehlíme, neboť jsme vlákno seškvařili. U přírodních vláken takový problém nebývá.
-některé luxusní výrobky stačí vyvěsit do okna a nechat vyvětrat.

Pravé hedvábí

Přírodní neboli pravé hedvábí je tvořeno výměšky slinných žláz larvy motýla bource morušového (Bombyx mori). Výměšky na vzduchu rychle tuhnou ve vlákno, jímž se larva (housenka) opřádá a vytváří kokon (zámotek), ve kterém se kuklí. Kokon je svrchu ještě opředen jemnými vlákénky, tzv. bourovinou. Dodnes si udržuje nezastupitelné místo na oděvním trhu, a to hlavně díky užitným vlastnostem – saje pot, v létě příjemně chladí a v zimě hřeje. Z hedvábného vlákna se vyrábí hedvábná látka, která se dále používá pro výrobu oděvních a módních doplňků.

Hedvábný satén (Satén z přírodního hedvábí je známý svým vysokým leskem a patří mezi luxusní materiály. Kromě krásného vzhledu má řadu dalších skvělých vlastností: je hebký, příjemný na nošení, prodyšný. Satén tvoří krásné, měkké a hladké vlny.)

Dyšes (také satén dyšes) patří mezi nejkrásnější hedvábné látky. Šijí se z něj svatební šaty a večerní toalety, ale vynikne i na malých černých, koktejlkách, korzetu, sukni nebo kabátku. Dyšes je hustě tkaná, pevná látka s perlovým leskem (rub je matný), která nesplývá, ale skládá se do bohatých záhybů a drží tvar. Dyšes má rozdílnou tuhost po osnově a po útku. Při pokládání střihu klasicky po délce je dyšes nejtužší, pokud se polohuje napříč, je o něco splývavější. Látka se hodí i na složité kreativní střihy nebo jako podklad pod výšivku.

Hedvábný dupion z přírodního hedvábí je oblíbeným materiálem na slavnostní a svatební šaty: má jemný lesk, zářivé barvy, skvěle drží tvar a celkově působí luxusně. Je také prodyšný a příjemný na nošení, což oceníte na plese i na letní svatbě. Kromě slavnostních šatů z něj samozřejmě ušijete i běžné oděvy: šaty a sukně, kalhoty, kabátky. Hodí se i na drobnosti, jako jsou psaníčka, kravaty, kapesníčky, mašle, látkové květiny; a také do interiéru, například na krásné barevné polštářky a luxusní závěsy.

Hedvábný dupion poznáte podle jeho typické struktury, dané způsobem tkaní. Osnova je z jemných nití, v útku jsou nitě s proměnlivou tloušťkou, které vytvářejí charakteristické nepravidelné proužky. U tohoto hrubšího dupionu se vyskytují drobné uzlíky a nopky, tkanina má charakteristický rustikální vzhled.

Hedvábný serž (také twill či kepr) je lehká látka tkaná v keprové vazbě, kterou poznáte podle typických diagonálních proužků. Serž je částečně splývavý, ale zároveň poměrně pevný a odolný, využívá se proto jako podšívka do sak, kabátů nebo šatů ze silnějších látek (např. vlněných). Je příjemný na nošení a prodyšný, takže kromě elegantního vzhledu nabízí i pohodlí.

Serž samozřejmě využijete i jako samostatný materiál na lehké halenky nebo šaty. Ze serže se také vyrábějí luxusní hedvábné šátky.

Hedvábný habutaj je jemná, hladká látka, která je příjemná na tělo, „dýchá“ a poměrně dobře drží tvar. Díky těmto vlastnostem je to vynikající podšívka do lehčích oděvů: halenek, šatů, společenských kabátků, kimon. Můžete jej však využít i jako hlavní materiál a doplňky, především šály a šátky, nebo na halenky, topy a tuniky – jen upozorňujeme, že je poměrně průsvitný. Na habutaj se dobře maluje barvami na hedvábí.

Habutaj je částečně splývavý – nesplývá tak ochotně jako krepdešín nebo šifon, ale není ani tuhý jako organza. Vytváří spíš měkké, pevnější vlny. Ve srovnání se šifonem a krepdešínem se také lépe stříhá a šije, zvládnou ho i mírně pokročilí.
Buretové hedvábí se vyrábí vlastně z „odpadu“, ale byla by velká chyba považovat ho za podřadné. Buretové hedvábí je měkké, příjemné na nošení, není tak choulostivé a jednoduše se udržuje. Některé buretové látky mají zajímavý rustikální vzhled, nopkový povrch apod. Skvěle se hodí na ležérní oblečení (kalhoty, šaty, sáčka) i na doplňky do domácnosti.
Hedvábné organzy a krepelíny jsou průhledné a lehké, ale papírově tuhé látky. Na dotyk působí jako naškrobené, tuhost se však neztrácí manipulací ani stykem s vodou. V porovnání s běžnou organzou z umělého materiálu jsou lehčí, prodyšnější, méně lesklé a mají výrazně elegantnější vzhled. Z hedvábné organzy a krepelínu lze vytvářet střihově náročné oděvy a průhledné prvky jako rukávy nebo volány. Organza metráž se používá také pro vyztužení jemných látek, jako pevná, ale lehká podšívka nebo na výrobu doplňků.

Hedvábné žoržety jsou lehké, splývavé, rozevláté látky, které se hodí na vrchní vrstvy šatů a sukní, jemné halenky nebo průsvitné prvky jako jsou rukávy nebo sedla. Velmi dobře se kombinují s krepy, krepdešíny nebo krepžoržety, s nimiž mají společný matný vzhled a jemně zrnitý povrch. Chcete-li opravdu lehký, vlající žoržet, volte rozhodně ten hedvábný – polyesterové žoržety jsou sice splývavé, ale těžké.
Hedvábné šifony jsou jedny z nejjemnějších látek, jaké existují. Jsou lehké, splývavé, doslova se vznášejí – stačí malý závan vzduchu a šifon vlaje v krásných vlnách. Ačkoli existují i jemné šifony z umělých materiálů, hedvábnému se svou lehkostí nemohou vyrovnat. Šifony jsou skvělé na vlající vrchní vrstvy sukní, šatů, tunik, ale také na lehoučké šátky nebo společenské šály. Jsou hladké a mají tlumený lesk.

Látky ze směsového hedvábí obsahují kromě přírodního hedvábí další materiály, například bavlnu, len, vlnu nebo viskózu. Vhodná kombinace podpoří dobré vlastnosti hedvábí nebo naopak potlačí ty méně žádoucí. Směsové látky jsou také cenově výhodnější a jsou tak skvělou variantou pro nižší rozpočet nebo běžné volnočasové oblečení.

Hedvábný batist 70% bavlna, 30% hedvábí, je velmi příjemný, a to díky použitým materiálům na tuto tkaninu. Batist je vzdušný, příjemný na omak, splývavý. Pro svoji vzdušnost a prodyšnost je vhodný ke každodennímu nošení v horkých letních dnech, ale může Vás zdobit na večírcích a příkladně v divadle pro svůj elegantní vzhled. Je vhodný na šaty, halenky, dámské lehké košile, sukně, tuniky, šály, šátky. Materiál je průhledný je nutné jej podšít.

Údržba hedvábí: obecně pro hedvábí platí, že nemá rád styk s přímou vodou. Každá kapka zanechá na hedvábí mapu. Dnes již existují čistírny, které dokáží hedvábí vyčistit bez újmy. Ovšem musíme takové čistírny najít. Hedvábí snese i velmi jemné praní v ruce ve vlažné vodě s velmi jemným přípravkem na praní. Tekutý prášek má ve znaku na jemné praní. Sušíme vyvěšením, neždímeme, nekroutíme, mokré vyvěsíme, a ještě za vlhka žehlíme. Bez napařování!!

Len

Lněné textilní vlákno se získává ze stonku lnu setého. Elementární vlákno je v průměru o něco delší a s 5–8 cN/dtex pevnější než například bavlna. Je na omak chladivý, dobře odvádí teplo a má výbornou schopnost přijímat vlhkost. Pevnost za mokra se zvyšuje až o 20 %. Vlákna mají malou pružnost a dobrou vodivost tepla. Obsahuje oleje, které přispívají k dobrým vlastnostem vlákna a prospívají i tělu. Výrobky ze lnu mají studený omak, dobře snášejí praní, ale mají silný sklon k mačkavosti. Jeho přirozenou mačkavost lze zmenšit správným praním i skladováním. Je ekologický, plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, nepotřebuje hnojit a ošetřovat pesticidy.  Při výrobě tkanin není potřeba chemických prostředků. Lněné materiály mají dlouhou životnost.

Lněné tkaniny se používají na letní svrchní ošacení a letní obuv, na dekorace, malířské plátna a vazbu knih. Je to ideální materiál na letní košile, halenky, kalhoty, šaty, tuniky nebo také pro domácí textil, jako jsou utěrky, ubrusy, prostírání, ručníky, závěsy a ložní povlečení.

Len 100% měkčený (velmi příjemný měkký len)
Jemný len (podle gramáže cca 90g/m2). Tvrdost lne závisí na gramáži. Čím větší gramáž lnu na m2 tím je hrubší a silnější. Např. jemný len má tvrdost 90g/m2, hrubší a silnější len bude mít tvrdost 250g/m2 a výše.

Údržba lne: len je výborný materiál, velmi příjemný a čistě přírodní. Může se prát na vysoké teploty, 60 i 90 stupňů. Ovšem docela se sráží, pokud není nutno perme raději na 40 stupňů. Ještě vlhké žehlíme, na vysoký stupeň. Můžeme i napařovat. Len se docela krčí, ale je to jeho krása.