Vlastnosti přírodních materiálů

DRUHY HEDVÁBÍ ANEB MALÝ SLOVNÍK MÝCH OBLÍBENÝCH MATERIÁLŮ

(z každého druhu hedvábí najdete v našem E-SHOPU nějaké zboží)

PRAVÉ HEDVÁBÍ

 Přírodní -pravé hedvábí je tvořeno výměšky žláz motýla bource morušového (Bombyx mori). Tyto výměšky na vzduchu rychle tuhnou a vytváří druh klihu. Z nich si motýl vytváří kuklu. Hedvábné vlákno se získává rozvinutím této kukly. Průměrná délka dosahuje 300 až 900 metrů.

Pravé hedvábí – saténové hedvábí

 Saténové hedvábí patří bezpochyby mezi nejluxusnější materiály na světě. Módní návrháři jej milují pro jeho splývavost a nádherný lesk. Šaty z něj jsou překrásné. Každý znalec materiálu okamžitě pozná, že se jedná o pravé hedvábí.

Satény se dělí v zásadě na dva druhy – měkké a splývavé, a tužší těžší hedvábný satén. Satény jsou měkké a splývavé a lehké (16 mm), vhodné na halenky, splývavé šaty, župany, trenýrky, pro šikovné ruce na ruční malbu. Nejtužší jsou satény zvané duchesse,  je příjemný na omak a na oděvu vytváří krásné splývavé záhyby. Z nejtužších saténů jsou překrásné dlouhé sukně do A, s velkou mašlí. Nádherně drží tvar.

Pravé hedvábí – krepdešín

 Hedvábný krepdešín patří mezi smyslné bohatě splývavé tkaniny. Je vyroben z ostře kroucených krepových přízí a jeho povrch je tedy lehce vlnitý – zrnitý. Krepová látka se dobře řasí, je měkká, velmi příjemná na omak a splývavá. Halenky z krepdešínu jsou překrásné. Jemně průhledný krepdešín dává halenkám  luxusní vzhled. Šaty z něj jsou nádherně padavé.

Pravé hedvábí – dupion

 Tyto látky jsou často tkané z vláken dvou různých barev, díky čemuž získávají jedinečné měňavé odstíny. Dupion je elegantní tkanina v plátnové vazbě z hedvábných dupionových přízí, které vytváří charakteristické zámotky v příčné vazbě. Tyto látky jsou často barvené do brilantních výrazných odstínů. Dupion drží svůj tvar a méně se mačká. Šantung je podobný dupionu, je ale lehčí a mírně splývavější. Má stále ještě charakteristickou texturu zámotků v příčné vazbě, je však výrazně hladší než dupion.

Pravé hedvábí – habutaj (habotai)

 Habutaj japonsky v překladu také „měkké jako peří“ jedná se o příjemnou a měkkou látku. Hedvábný habutaj je středně lesklá, splývavá a neprůsvitná látka v plátnové vazbě, těžší než obvyklé šifony a žoržety a lehčí než šantungy a satény. Habutaj se hodí na košile, sukně, letní šaty. Krásně se na něj kreslí technikou “kresba na hedvábí”.

Pravé hedvábí – ponžé

 Ponžé označení pro velmi tenké hedvábné tkaniny v plátnové vazbě. Mají měkký, hedvábný omak.  Název pochází z čínského pon-či (= tkaný doma). Velmi jemné hedvábí nízké gramáže vhodné na šátky a letní šaty. Ideální “kresba na hedvábí”.

Pravé hedvábí – serž

 Serž  je obchodní označení pro hustou tkaninu s mírným leskem, vyráběnou většinou v útkovém víceřádkovém kepru. Serž z filamentových přízí se používá na podšívky, vlněný serž na obleky, kostýmy a kravaty. V textilním obchodě se seržové tkaniny často označují názvem tvil (podobně jako jiné druhy tkanin s keprovou vazbou).

Pravé hedvábí – samet

 Samety bývají tkané z hedvábných a viskózových nití. Hedvábná část tvoří rub, zatímco vlas je z viskózy. Tyto samety se vyznačují vysokou splývavostí – na rozdíl od klasických bavlněných sametů, které jsou poměrně tlusté a tuhé. Velmi jemná, lesklá nádherná látka na společenské oděvy. Splývavá a příjemná na tělo. Na tento samet také využijeme techniku “kresba na hedvábí”.

Proč je HEDVÁBÍ královna mezi látkami a proč si koupit výrobek z hedvábí?

hedvábí je cenné, jako zlato
hedvábí má svá tajemství
hedvábí se žádný jiný materiál na světě nevyrovná
hedvábí nikdy nevyje z módy
hedvábí je značka elegance
hedvábí má historii a pořád se vyrábí stejným výrobním procesem
hedvábí nedá se napodobit, nedá se vyrobit uměle
hedvábí má vlastnosti jako žádný jiný materiál na světě
hedvábí je pevné a zároveň velice jemné
hedvábí je čistě přírodní materiál
hedvábí je vzdušné
hedvábí je vhodné i pro alergiky, nedráždí pokožku
hedvábí v zimě jemně zahřeje, v létě příjemně chladí
hedvábí jemně šustí, má zvláštní pach a přesto je velice příjemný na nahém těle
přírodní hedvábí bylo kdysi uznávaným platidlem
výrobky z hedvábí mají jen opravdoví znalci kvalitních materiálů
Vlastnosti hedvábí

hedvábí má velmi pevné vlákno
hedvábí má elegantní perleťový lesk
v horkém počasí se v něm nepotíte a cítíte se velmi příjemně, díky aminokyselinám a dutinkám ve vláknu
hedvábí chrání vaši pokožku před ultrafialovým zářením

DRUHÁ KAPITOLA ANEB VLNĚNÉ A JINÉ MATERIÁLY

VLNA

 Vlna je jedním z nejúžasnějších přírodních materiálů, má spoustu blahodárných účinků na lidský organismus. Je léčivá, vhodná pro alergiky a astmatiky, umí vyrovnávat tělesnou teplotu, takže se pod vlněným přikrývkami v létě nepotíte a naopak v zimě příjemně hřejí. Tyto vlastnosti nahradíte jen stěží jinými materiály. Vlna se získává spředením vlákna ze srsti zvířat. Nejběžnější ovce, kozy i jiné druhy zvířat.

Vlna- ve směsi s různými druhy materiálu

 Vlněné směsi, ve kterých vlna tvoří výraznou část vedle kašmíru, mohéru, hedvábí nebo viskózy. Použití na kalhoty, obleky, kostýmy, kabáty.

Kašmír

 Kašmírská vlna se získává ze srsti kašmírské kozy a považuje se za jeden z nejdražších materiálů na světě.  U kašmíru platí, že v zimě svého majitele zahřeje (více než vlna) a v létě naopak ochladí. Jeho vlákna se získávají vyčesáváním podsady kašmírských koz, kde má toto plemeno nejjemnější srst. Kašmír je velmi příjemný na dotek, měkký a jemný. Materiál nemá tendence se vytahat, drží tvar i barvu. Kalhoty, kabáty, saka, svetry, čepice..to vše je kašmír, král mezi vlnami. Na našem E-SHOPU najdete materiál Cashgoru- (kříženec kozy kašmírské a angroské) výrbokem z něj je naprosto unikátní pončo, které nikde nenajdete stejné.

Viskóza

Jedná se o vlákno, kdy základní surovinou pro jeho výrobu bývá dřevo nebo bavlna.  Je velmi jemná, měkká a příjemná na nošení. Materiál vás ochladí, takže ideální volba na letní horké dny. Ženy určitě potěší, že viskóza nežmolkuje a nepřitahuje žádná smítka. Jedná se o mačkavý materiál, nesmí se ždímat.

Modalový úplet

 Základní surovinou pro jeho výrobu je bukové dřevo. Modalová vlákna mají hladký a jemný povrch, což umožňuje docílit u textilie příjemného hedvábného lesku a zářivých barev a stejnoměrného povrchu. Na omak je modalový úplet velmi jemný, ale přitom dostatečně pružný a odolný. Svou měkkost a zářivé barvy si úplety s modalovými vlákny udržují i po opakovaném praní. Modal také lépe odvádí vlhkost od pokožky a člověk ta má pocit vyššího komfortu.

Pro optimální údržbu se doporučuje prádlo z tohoto materiálu prát maximálně na 40°C. Nedoporučuje se prádlo žehlit, bělit, sušit v bubnové sušičce nebo chemicky čistit.

Bambusový úplet

 Volně rostoucí divoký bambus není chemicky ošetřován, vyrábí se podobně jako viskóza, má však ještě znásobené užitné vlastnosti, je přírodně antiseptický. Úplety z něho jsou antialergické, prodyšné, vhodné i pro citlivé pokožky a lidi trpící na kožní alergie. Antibakteriální, dobře odolávají bakteriím a mají schopnost neutralizovat zápach (pot). Bambus dýchá, chladí i zahřívá. Látky z něj vyrobené jsou jedny z nejhebčích vůbec a jsou vhodné pro malé děti. Eko-tex certifikované.

Optimální údržba maximální teplota praní 40°C, nebělit, žehlit při maximální teplotě žehlící plochy 150°C, nesmí se chemicky čistit, nesušit v bubnové sušičce.

Vlastnosti 100 % bavlny

Díky svým vlastnostem je jedna z nejpoužívanějších plodin v textilním průmyslu. Bavlna je přírodní
materiál.
Jednou z nejdůležitějších výhod bavlny je její velmi dobrá pevnost v tahu a v oděru Pokud se bavlna
namočí, její pevnost se zvyšuje, a to až o neuvěřitelných. Bavlna se používá hlavně na výrobky,
které musejí nějakou námahu tohoto druhu snést a které budeme častěji prát.
Další výhodou je jemnost bavlny. Bavlna je příjemným materiálem, a navíc dokáže nasát velké
procento vlhkosti. Je tedy oblíbená při výrobě sportovního oblečení, oděvů, pyžam atd. Další
výhodou bavlny je nižší cena.
I přes velký počet výhod má bavlna své nevýhody. Bavlněný textil se velmi lehce pomačká a určitě
už jste si někdy všimli malých žmolků, které se začnou po čase dělat na méně kvalitnějších
bavlněných tkaninách. Další nevýhodou bavlny je pak její omezená ochrana proti chladu. V zimě vás
příliš nezahřeje. Na druhou stranu v létě ochladí.

Bio bavlněný úplet

Tento měkký a příjemný organický bio bavlněný úplet je certifikován dle Global Organic Textile Standard (GOTS). Je pletený ze 100% nejlepší turecké organické bavlny na okrouhlých pletacích strojích. Barvený certifikovanými GOTS barvivy.  Prodyšný materiál, který je velmi jemný na kůži a vhodný nejen pro miminka ale také alergiky.

Zdroje informací:

Lidovky, wikipedie, dodavatelé materiálu